O mně

Jaromír Biluseac

  • Splněné zkoušky: BH, ZZO, OBZ, ZCP
  • Závody v poslušnosti: 2x na 1. místě a 1x na místě 3

  • Výcvik psa pro moje potřeby - otevírání a zavírání dveří, šuplíků a skříněk, podávání a přinášení předmětů

  • Canisterapie: pravidelné canisterapie v denním stacionáři, nemocnici, domově pro seniory, individuální canisterapie

  • Předvádění ukázek mé práce na zábavně-vzdělávacích akcích pro děti, seniory

  • Pomocník-figurant při výuce pejskařů v obůasti komunikace a spolupráce se psy

Historie

Do svých 22 let jem žil jako nezávislý, aktivní člověk. Bohužel 30.12.2004 jsem následkem úrazu přišel o své zdraví a v jedné vteřině se ze mě stal těžce zdravotně postižený člověk, který je zcela závislý na péči druhých osob. Po mém propuštění z rehabilitačního centra do domácí péče jsem si začal uvědomovat, jak na tom vlastně doopravdy jsem a co vše jsem ztratil. Začaly nejtěžší časy, se kterými se jen těžko smiřuje. Nechtělo se mi žít.

Jedinou radostí pro mně bylo, když mně navštěvoval zlatý retrívr Falco od moji sestry Irenky, který mi vždy skočil do postele a pořádně mně zmazlil. V ten moment jsem se na chvíli přestal zabývat svým omezením. A tak jsme zvažovali, že bych si pořídil vlastního psa. Napadlo mně pořídit si asistenčního psa, ale chtěl jsem jej mít u sebe již od štěňátka, což tehdá nebylo možné. Přemýšlel jsem tedy co dál a tak jsem hledal vhodného trenéra, který by mi s výcvikem psa pomáhal. Začal jsem tedy hledat na internetu.

Našel jsem psí školu BHControl a kontaktoval slečnu Johanu Poláškovou, která se zabývala komunikací a spolupráci se psy. Sl. Johanka měla zkušenost také s výukou lidí s hendikepem při výcviku jejich psů. Domluvili jsme se tedy, že až se rozhodnu psa si pořídit, kontaktuji ji a ona mi s výběrem psa i následným tréninkem pomůže. Zanedlouho jsem si pořídil štěně amerického pitbuleriéra Rastyho. Přál jsem si, až jednou Rasty vyroste, tak aby mě poslouchal a tvořili jsme spolu nerozlučný tým. Po 14 dnech co jsem jej měl doma, jsme s Rastym pod vedením sl. Johanky začali trénovat poctivě každý den.

Měl jsemza to, že se psem bude cvičit ona, ale to jsem byl na pěkném omylu. Trenérka Johanka trvala na tom, aby výcvik i socializace probíhaly v moji přítomnoti, aby mi Rasty důvěřoval a spoléhal se na mně. A tak jsem musel po pětiletém přežívání na polohovacím lůžku, kvůli svému psímu parťákovi, překonat sám sebe a vyrazit ven. Moje přepravování na nejrůznější místa bylo velmi náročné, protože nebylo k dispozici bezbariérové auto, ale naštěstí se většinou našel někdo, kdo fyzicky pomohl.

Intenzivní tréninky zahrnovaly také socializaci Rastyho, aby si přivyknul na městský ruch, ostatní psy, dopravní prostředky, cvičák, restaurace, obchody a další. Je nutné, aby byl i za obtížných podmínek Rasty ovladatelný. Bylo to pro mně opravdu velmi náročné, ale nakonec jsem to zvládnul a Rasty se vše potřebné naučil.

Po půlroce každodenních tréninků a společně stráveného času, jsme navázali s Johankou hlubší vztah. Začali jsme spolu vyrážet na nejrůznější kynologické akce, kde jsem poznal spoustu nových lidí a přátel.

S Johankou jsme trávili víc a víc času a po dvou letech jsme si dne 3.9.2011 v Klimkovicích na radnici řekli své ano.

Kynologii jsem se začal věnovat intenzivně a chtěl jsem si vyzkoušet další odvětví výcviku (obedce, obrany, agility...) a tak jsem s Rastym začal cvičit pod vedením dalších zkušených výcvikářů. Johanka nás všude doprovázela a pomáhala mi.

Po čase pravidelných tréninků se mi podařilo s mým psím společníkem Rastym splnit hned několik zkoušek dle zkušebních řádů NZŘ (Národní zkušební řád) a MZŘ (Mezinárodní zkušební řád) a to ZZO (Zkouška základní ovladatelnosti psa), dokonce se známkou VÝBORNÁ a BH (Zkouška doprovodného psa). Dále jsme společně úspěšně splnili zkoušku z OBEDIENCE OB-Z (Vysoká škola poslušnosti - základní stupeň). Výcvik a spolupráce se psem mně natolik učarovala, že jsem účastnil i několika závodů, kde jsem se umístil 2x na 1. místě a 1x na místě 3.

Můj psí parťák Rasty je americký pitbulteriér, tedy silně pracovní plemeno a jako každé pracovní plemeno potřebuje vhodně zaměstnat také svoje tělo, proto jsme pro něj hledali takovou sportovní disciplínu, kde by mohl uplatnit svoji sílu, dynamickou energii a bude jej především bavit.

Protože mě Rasty moc rád tahal na invalidním vozíku, tak jsme pro něj vybrali sportovní disciplínu zvanou Weight pulling. Pulling je sport pro silné psy, který je založen na tahání těžkého břemene na čas, vzdálenost a má svoje přísná pravidla. Weight pulling vyžaduje pečlivý a pravidelný trénink psa.

Tréninky jsou ideální možností, jak posilovat vzájemné pouto mezi psem a jeho pánem. Navíc se jim může věnovat člověk na invalidním vozíku, tedy i já. Samotné závody jsem již přenechal Johance. Po celou dobu závodu jsem však fandil, hlídal pořadí psů a vymýšlel nejvhodnější strategii.

Mezi tím se nám v Pullingu podařilo s Rastym dosáhnout těch nejlepších výsledků a pravidelně obsazovat 1. místa. Rasty získal titul Šampiona České i Polské republiky a ocenění BEST WORKING DOG 2013 v ČR a BEST WORKING DOG 2015 v ČR a PL.

Věnovat se nějakému zájmu, např. sportu, je jeden ze způsobů, jak lépe překonávat těžkosti, které jsou s postižením spojené. Je to ideální způsob integrace člověka zpátky do společnosti, a proto jsem absolvoval několik školení a s Rastym jsem složil další, ale tentokrát speciální zkoušky - ZCP (Zkouška canisterapeutického psa), aby mě Rasty mohl doprovázet i v obchodech, restauracích a také v nemocnici.

Rastyho osobní webové stránky: https://www.rastabull.cz/

Tak jako psí parťák Rasty, který mi pomohl i přes můj náročný handicap vrátit se zpět do života, naplnil můj život inspirací a spousty nezapomenutelných zážitků, tak jsem i já touto formou chtěl pomoci dalším lidem, kteří potřebují povzbudit a potěšit.

Proto jsem se rozhodl, si pro činnost canisterapie pořídit dalšího psa. Vybral jsem si fenku Esmen z ch.st. Stars Bullies, plemene amrican bully. Již od štěňátka jsme Esmenku pro tuto činnost připravovali a poté úspěšně složili potřebné zkoušky.

Esmenčiny osobní webové stránky: https://www.esmen.cz/

Nyní společně s moji manželkou Johankou, pomáháme prostřednictvím canisterapie ve specializovaných zařízeních a centrech, v nemocnici a také individuálně.

Dále se věnujeme výcviku našich psů a pořádáme zábavně-vzdělávací akce pro děti, kde s našimi psími pomocníky předvádíme, jak dokážou psi člověku s hendikepem pomáhat a co vše umí.